Paletsan Palet ve Plastik San. Ltd. Şti.

  • Adres
  • Babürşah Caddesi No: 24 Sincan

Kurumsal

Lisanslarımız

Bizimle İletişime Geçin

Bize Eposta Gönderebilir. Veya Bizi Araya Bilirsiniz. +90 312 267 49 06
İletişime Geçin  

Lisanslarımız

Ahşap Ambalaj Malzemesi İşaretleme İzin Belgesi
Ahşap Ambalaj Malzemesi İşaretleme İzin Belgesi
Lisans
Lisans
Marka Tescil Belgesi
Marka Tescil Belgesi


ISPM 15 NEDİR? 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) alt kuruluşu olan Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu (IPPC) Sekreterliği, üyelerinin katılımıyla 2002 yılında Roma’da, uluslararası ticarette kullanılan masif ağaçtan yapılmış ambalaj ve paletlerle ilgili yeni bir standart ( ISPM 15 International Standarts for Phytosanitary Measures 15) belirlenmiştir.
ISIL İŞLEM;
Ahşap ambalaj malzemesinin ısıl işlemden geçirilmiş sayılması için ahşabın öz (çekirdek) ısının minimum 56 °C’ye ulaşması ve 30 dakika boyunca 56 °C’de bekletilmesi demektir. Bu ısı değeri ahşap ambalaj malzemesi içersindeki zararlı organizma ve böcek larvalarının öldürülebileceği değerdir. Ahşabın çekirdek ısısının  56 °C’de en az 30 dakika bekletilmesi o ahşabın zararlı mantar ve böceklerden temizlendiğini göstermektedir. ISPM 15 standarlarınında  gerektirdiği değer budur. Ahşap ambalaj malzemeleri bünyesinde barındırdığı zararlı organizmalardan ısıl işlem yapılarak arındırılmakta ve  ülkeden ülkeye bitkisel hastalıkların transferi önlenmiş olmaktadır.
 

 
ISPM 15’in ülkemiz için önemi; bundan böyle tüm ihraç ürünlerinde kullanılacak masif ağaçtan yapılmış ambalaj malzemelerinin (SWPM  solid wood packaging material) Isıl işlemden geçmedikçe veya fümigasyon yapılmadıkça, diğer ülke sınırları içine giremeyecek olmasından kaynaklanmaktadır.


 
ISPM 15 standardına uygun palet kullanılmadığı veya ISPM 15 standardına uygun palet üretiminde ısıl işlem ya da fümigasyon için istenen koşulların tam anlamıyla sağlanmaması durumunda, sevkiyat ithalatçı ülkeler tarafından kabul edilmemekte ve hatta bazı durumlarda paletler taşıdıkları ürünler ile birlikte karantinaya alınıp imha edilmektedir.


 
FİRMAMIZ IPPC  ULUSLARARASI BİTKİ KORUMA KONVANSİYONU NUN BELİRLEDİĞİ  ISPM 15 STANDARDINA UYGUN PALET VE SANDIKLARI ÜRETMEK VE STANDARDIN ÖNGÖRDÜĞÜ İŞARETLEMEYİ YAPMAK  İÇİN GEREKLİ OLAN YETKİ BELGESİNE SAHİPTİR.